nova scotia duck tolling retriever retriver retriwery z nowej szkocji nsdtr galileo Virgo Vestalis Pod Jabłonią nova scotia duck tolling retriever nsdtr psy pies nova scotia Od brendy z serbinowa duck tolling retriever virgovestalis hodowla niewierskie ??ki suki pielęgnacja zdrowie żywienie retrover tresura scotie scotia retrievery

nova scotia duck tolling retriever retriver retriwery z nowej szkocji nsdtr galileo Virgo Vestalis Pod Jabłonią nova scotia duck tolling retriever nsdtr psy pies od brendy z serbinowa nova scotia duck tolling retriever niewierskie ??ki virgovestalis hodowla suki pielęgnacja zdrowie retrover Ĺźywienie tresura scotie scotia retrievery Agility Kraków Nova Scotia Duck Tolling Retriever Hodowla Dancing with Fire kennel
STRONA GŁÓWNA | FORUM | O NAS | LINKI | KONTAKT | REJESTRACJA | ZALOGUJ POMOC


MENU

KSIĄŻKA O TOLLERACH 2022
Inne choroby


Mielopatia zwyrodnieniowa jest chorobą neurodegeneracyjną, dotykającą z reguły psy po 8 -10 roku życia. Pierwsze objawy to zaburzenia odruchów tylnych kończyn, postępująca słabość tylnych kończyn, trudności ze wstawaniem i skakaniem, potykanie się, utrata mięśni na tylnych kończynach, drżenie tylnych kończyn, możliwosć nietrzymania stolca i moczu. Choroba prowadzi do paraliżu.
Można w Polsce wykonać badanie w kierunku DM (a dokładniej mutacji genu SOD1, który determinuje jej manifestację) w Laboklinie.

Więcej o DM

wskazówki OFA dla hodowców

objaśnienie wyników


Niedoczynność tarczycy jest dość często spotykana chorobą endokrynologiczną psów.

Przyczyny:
Niedoczynność tarczycy u psów dzieli się na pierwotną lub wtórna. Niedoczynność pierwotna wynika z częściowego zniszczenia gruczołu tarczowego (większość przypadków). wtórna, przysadkowa niedoczynność, jest spowodowana przez zmniejszone wydzielanie TSH (hormonu regulującego produkcję hormonów tarczycy) i występuje w bardzo ograniczonym zakresie.

Typowe objawy:
- symetryczne łysienia - zazwyczaj na bokach ciała, szyi, mostku, ogonie
- zmiany skórne: łupież, zmiany koloru sierści, ropne zapalenia skóry, częste zapalenia uszu, łojotok, sucha gruba skóra sprzyjająca infekcjom bakteryjnym, rogowacenie ciemne
- senność i apatia,
- szukanie ciepłych miejsc wynikające ze spowolnionego tempa wytwarzania ciepła przez organizm
- skłonność do nadwagi przy jednoczesnym zmniejszeniu apetytu (wolniejsza przemiana materii)
- problemy płciowe: zaburzone cieczki, bezpłodność, problemy z jądrami, problemy
okołoporodowe, poronienia.

Mogą także wystąpić:

- pociemnienie skóry
- gruba i zimna skóra
- osłabienie mięśni
- obniżona ciepłota ciała
- zmniejszona czynność oddechowa
- częste biegunki i zaparcia, problemy z florą bakteryjną w jelitach, zwolniony ruch robaczkowy jelit
- zaburzenia neurologiczne
- zaburzenia ruchu: niezdarny chód,
- zaburzenia laktacji
- problemy z sercem: zwolnienie pracy, arytmia, kardiomiopatia, niedotlenienie mięśnia sercowego
- anemia
- podwyższony poziom cholesterolu
- nawracające problemy z rogówką oka

Wszystkie te symptomy mogą występować z rożnym natężeniem i niekoniecznie wszystkie - może pojawić się ich zaledwie kilka. Podobne jednak objawy dają także inne choroby, stąd często zdarzają się problemy z diagnozowaniem i nieskutecznym leczeniem.

Diagnozę stawia się na podstawie badania klinicznego oraz analizy krwi (morfologia, badanie biochemiczne i oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych; przy niedoczynności tarczycy badanie krwi wykazuje często anemię, podwyższenie poziomu cholesterolu oraz wzrost trójglicerydów) oraz należy wykonać badanie moczu, mających także wykluczyć cukrzycę i niedoczynność kory nadnerczy. Niestety badanie poziomu hormonów bywa mało miarodajne, ponieważ ich poziom potrafi gwałtownie się zmieniać w zależności od pory dnia, temperatury, poziomu stresu czy występowania innych chorób nie dotyczących tarczycy (nadczynność kory nadnerczy, choroby nerek, nowotwory). T3 i T4 mogą również być obniżone po stosowaniu pewnych leków.
Można także w uzasadnionych przypadkach, wykonać badanie histopatologiczne tarczycy.

Ważne jest także badanie poziomu TgAA, ponieważ u ok. 60% psów z dziedziczną niedoczynnością tarczycy, najczęściej jeszcze zanim poziom hormonów obniży się i widoczne są objawy choroby Niestety w Polsce nie ma możliwości przeprowadzenia badania TgAA, można jedynie wysłać próbkę krwi psa do OFA w USA.

W USA testy dla psów hodowlanych obejmują badanie: na obecność TgAA oraz poziomu T4 i TSH. Badanie przeprowadza się u psów corocznie. Przy stwierdzeniu we krwi obecności TgAA określa się ją jaki niedoczynność dziedziczną. Przy braku TgAA i jednoczesnej dysfunkcji tarczycy mamy do czynienia z niedoczynnością idiopatyczną, czyli o nieznanej przyczynie, w tym wypadku także zaleca się wycofanie psa z hodowli.

OFA przedstawia następujące interpretacje testów:

* PRAWIDŁOWO FUNKCJONUJĄCA TARCZYCA
T4 w normalnym zakresie
TSH w normalnym zakresie
TgAA wynik negatywny

* AUTOIMMUNOLOGICZNA NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
T4 poniżej normalnego poziomu
TSH powyżej normalnego poziomu
TgAA wynik pozytywny

* KOMPENSACYJNA AUTOIMMUNOLOGICZNA NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
T4 w normalnym zakresie
TSH powyżej normalnego poziomu lub w normie
TgAA wynik pozytywny

* IDIOPATYCZNA NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
T4 poniżej normalnego poziomu
TSH powyżej normalnego poziomu
TgAA wynik negatywny

W przypadku innych kombinacji wyników badań niż powyższe trzeba powtórzyć badania po 3-6 miesiącach.
Leczenie:
Leczenie niedoczynności tarczycy polega na codziennym podawaniu hormonów tarczycy. Bardzo istotny jest stały monitoring chorego zwierzęcia, polegający na okresowych badaniach kontrolnych krwi (morfologia, biochemia, oznaczanie hormonów tarczycy) i kontroli stanu ogólnego.Epilepsja- polega na występowaniu co pewien czas ataków drgawek w różnym nasileniu. Więcej informacji na temat padaczki u psów.


Wnętrostwo jest wadą genetyczną pojawiającą się u samców. Występuje już w fazie życia płodowego kiedy proces zstępowania jąder z jamy brzusznej do moszny jest zaburzony., a jedno lub oba jądra pozostają w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. Nie mogą one prawidłowo produkować plemników i pies nie jest w pełni płodny, mimo iż zachowuje wszystkie typowe odruchy samca. Występuje wielokrotnie większe prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu jąder, z czego połowa przypadków ma złośliwy charakter, stąd tak ważna jest kastracja.
Leczenie
Ze względu na możliwość pojawienia się nowotworu ukryte jądro należy usunąć. Wskazana jest tez kastracja (drugiego jądra), z uwagi na genetyczny charakter schorzenia. Zabieg wykonuje się u psów powyżej 6 miesiąca, gdy można ostatecznie stwierdzić wnętrostwo i gdy nie ma już szansy na zstąpienie jądra do moszny.


U Tollerów czasami pojawia się także głuchota - nie jest jeszcze ustalony mechanizm jej dziedziczenia - u Malamutów stwierdzono że choroba dziedziczy się recesywnie (oboje rodzice muszą być nosicielami). Więcej o głuchocie u Tollerów


Choroby serca

u Tollerów są spotykane stosunkowo rzadko, niemniej szczególnie psy używane do rozrodu bądź biorące udział w ćwiczeniach wymagających sporego wysiłku (np agility) powinny mieć wykonane badanie serca.


Choroby serca występują w różnym wieku:

do 2 roku życia ujawniają się najczęściej wady wrodzone, które mogą dawać objawy (słabsze, mniej ruchliwe szczenięta) jak i zupełny ich brak - problem wykrywa się wówczas jedynie w badaniu klinicznym.
u młodych psów (kilka lat - 8 lat) - w tym wypadku najczęściej występuje kardiomiopatia.
psy starsze - niedomykalność zastawek.

Objawy:

szybsze męczenie nawet po krótkim wysiłku, niechęć do ruchu, zwiększone zapotrzebowanie na sen,
chudnięcie,
kaszel, początkowo lekki i trwający krótko, potem bardziej męczący, pojawiający sie po wysiłku.
wodobrzusze (powiększony zarys brzucha)
obrzęk płuc (w zaawansowym stadium choroby)

Diagnoza:

Podstawą jest badanie kadiologiczne, USG serca, EKG; czasem zaleca się także RTG klatki piersiowej

Certyfikaty klinicznego badania serca wydają:
dr n. wet. Magdalena Garncarz Klinika Małych Zwierząt SGGW Warszawa
ul. Nowoursynowska 159c
rejestracja: (22) 847 37 40, (22) 59 361 04
e-mail: magdalena_garncarz@sggw.pl

lek.wet. Rafał Niziołek
0-601 898 253 (g. 9-20)
e-mail: rafal@niziolek.com.pl
www.niziolek.com.pl

Objawy choroby serca
Małgorzata Korbel firetoller(@)gmail.com
Copyright 2010 | projekt: Anna_Wolniak(@)zareklamuj.pl | wykonanie: Tux
Tollery w Polsce | O rasie | Jeśli szukasz Tolelra | Zdrowie | Żywienie | Pielęgnacja | Hodowla | Wychowanie | Praca z Tollerem | Wystawy
Wszystkie materiały zawarte w tym serwisie, są własnością autorów strony lub osób, które wyraziły zgodę na ich zamieszczenie.
Zabrania się zapożyczania, kopiowania części bądź całości bez uprzedniego kontaktu.
Wszelkie prawa zastrzeżone.