nova scotia duck tolling retriever retriver retriwery z nowej szkocji nsdtr galileo Virgo Vestalis Pod Jabłonią nova scotia duck tolling retriever nsdtr psy pies nova scotia Od brendy z serbinowa duck tolling retriever virgovestalis hodowla niewierskie ??ki suki pielęgnacja zdrowie żywienie retrover tresura scotie scotia retrievery

nova scotia duck tolling retriever retriver retriwery z nowej szkocji nsdtr galileo Virgo Vestalis Pod Jabłonią nova scotia duck tolling retriever nsdtr psy pies od brendy z serbinowa nova scotia duck tolling retriever niewierskie ??ki virgovestalis hodowla suki pielęgnacja zdrowie retrover Ĺźywienie tresura scotie scotia retrievery Agility Kraków Nova Scotia Duck Tolling Retriever Hodowla Dancing with Fire kennel
STRONA GŁÓWNA | FORUM | O NAS | LINKI | KONTAKT | REJESTRACJA | ZALOGUJ POMOC


MENU

KSIĄŻKA O TOLLERACH 2022
Wystawy


Każdy, szczególnie początkujący wystawca, pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o metodach, sposobach oceniania przez sędziów kynologicznych, a w końcu o samej sztuce wystawiania. W tym dziale można znaleźć potrzebne wiadomości: po co są wystawy, jak się na nie przygotować, jak wygląda ocena i przyznawanie tytułów, jak należy przegotować psa, etc.

Po co są wystawy?

Każda suka która w przyszłości ma zostać suką hodowlaną a także pies który ma być w przyszłości reproduktorem aby zakwalifikować się do hodowli musi otrzymać na wystawach określone przez Regulamin ZkwP oceny. W przypadku suki są to co najmniej 3 oceny bardzo dobre (jeśli posiada certyfikat użytkowości uprawniający do wystawiania w klasie użytkowej, może być dopuszczona do hodowli z trzema ocenami co najmniej dobrymi) zdobyte na 3 wystawach w tym jednej międzynarodowej lub klubowej, od co najmniej dwóch sędziów, a te oceny są uzyskane po ukończeniu przez nią 15 miesiąca życia. Pies natomiast musi uzyskać co najmniej 3 oceny doskonałe (jeśli posiada certyfikat użytkowości uprawniający do wystawiania w klasie użytkowej, może być dopuszczony do hodowli z trzema ocenami co najmniej bardzo dobrymi), zdobyte na 3 wystawach w tym jednej międzynarodowej lub klubowej od co najmniej dwóch sędziów, a te oceny uzyskane są po ukończeniu przez niego 15 miesiąca życia.W ten sposób do rozrodu dopuszczane są tylko osobniki odpowiadające wzorcowi rasy zarówno pod względem eksterieru jak i charakteru. Wiele osób także, nie planujących w przyszłości rozpoczęcia hodowli, pragnie również spróbować swoich sił na ringach wystawowych.

Podstawowe informacje o wystawach

Rozróżnia się następujące rodzaje wystaw organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce:

wystawy międzynarodowe FCI z prawem nadawania CACIB-u
wystawy krajowe
wystawy klubowe
wystawy championów
Na w/w wystawy o mogą być zgłaszane psy zarejestrowane w Związku lub uznanych przez Związek innych organizacjach kynologicznych.

Psy mogą być zgłaszane wyłącznie do jednej z następujących klas:

klasa baby- wiek od 3 do 6 miesięcy

klasa szczeniąt- wiek od 6 do 9 miesięcy

klasa młodzieży- wiek od 9 do 18 miesięcy

klasa pośrednia- wiek od 15 do 24 miesięcy

klasa otwarta- wiek powyżej 15 miesięcy

klasa użytkowa- Psy zgłaszane na wystawę do klasy użytkowej muszą spełniać dwa warunki: wiek powyżej 15 miesięcy i posiadanie certyfikatu użytkowości. Celem zgłoszenia psa do klasy użytkowej konieczne jest dołączenie do formularza zgłoszeniowego kopii wymaganego certyfikatu użytkowości FCI zawierającego potwierdzenie odbytych prób i ich wyniku, wystawione przez kraj członkowski, w którym wystawca i/lub właściciel psa mieszka na stałe. Do klasy użytkowej mogą być zgłoszone psy wyłącznie tych ras, które w nazewnictwie FCI wymienione są jako rasy użytkowe z uwzględnieniem wyjątków stosowanych w niektórych krajach odnośnie niektórych ras.

klasa championów- Celem zgłoszenia psa do klasy championów konieczne jest potwierdzenie jednego z poniższych tytułów do dnia oficjalnego zakończenia przyjmowania zgłoszeń; kopię takiego potwierdzenia należy dołączyć do formularza zgłoszeniowego:
- Międzynarodowy Champion Piękności FCI - Champion Krajowy (tytuł ten musi być przyznany w tym samym kraju członkowskim FCI na podstawie zdobytych co najmniej dwóch certyfikatów) . Można uznać tytuł championa kraju nie będącego członkiem FCI

klasa weteranów- dla psów i suk które ukończyły 8 rok życia

Jak zgłosić psa?

Zanim zaplanujemy wystawy z naszym Tollerem, musimy dysponować numerem rejestracyjnym który jest nadawany w oddziałach Związku Kynologicznego. Metrykę otrzymaną od hodowcy składamy w oddziale, uiszczając wymagane opłaty, a następnie czekamy na rodowód (nasz oddział odsyła metrykę do siedziby Zarządu Głównego gdzie zostaje wystawiony rodowód i nadany jeszcze jeden numer - PKR, potrzebny nam potem do zgłoszenia do klas dorosłych).
Mając już wymagane dokumenty, możemy zgłosić na wystawy - kalendarium wystaw dostępne jest na stronie Związku. Pies może być zgłoszony tylko do jednej klasy.

Druk zgłoszenia psa na wystawę


Wypełniony formularz wysyłamy albo on-line albo pocztą, pamiętając aby zapłacić uczestnictwo psa na podane konto oddziału organizującego wystawę. Na ogół na kilka dni przed wystawą pojawia się na stronie danego oddziału wykaz zgłoszonych psów / ich właścicieli. W tym też mniej więcej czasie przychodzi na nasz adres potwierdzenie przyjęcia, z zaproszeniem na wystawę i numerem startowym (jeśli nie dostarczyliśmy dowodu wpłaty, to numerek startowy będziemy musieli odebrać po okazaniu dowodu zapłaty w sekretariacie na terenie wystawy).

Co zabrać na wystawę?

potwierdzenie zgłoszenia z numerem startowym, dowód wpłaty, książeczkę zdrowia lub paszport z ważnym szczepieniem na wściekliznę,
ringówkę - specjalną smycz na której będziemy prowadzić psa na ringu,
akcesoria pielęgnacyjne psa,
miseczkę i wodę dla psa, przysmaki w wygodnej saszetce, klatkę lub transporter dla psa, dla właścicieli coś do siedzenia i szczególnie dla tych planujących więcej wystaw w sezonie letnim przyda się namiot wystawowy czy chociaż parasol wędkarski osłaniający przed deszczem czy zbyt mocnym słońcem (często na wystawie czeka się kilka godzin na ocenę a warunki atmosferyczne mogą być różne).

Małgorzata Korbel firetoller(@)gmail.com
Copyright 2010 | projekt: Anna_Wolniak(@)zareklamuj.pl | wykonanie: Tux
Tollery w Polsce | O rasie | Jeśli szukasz Tolelra | Zdrowie | Żywienie | Pielęgnacja | Hodowla | Wychowanie | Praca z Tollerem | Wystawy
Wszystkie materiały zawarte w tym serwisie, są własnością autorów strony lub osób, które wyraziły zgodę na ich zamieszczenie.
Zabrania się zapożyczania, kopiowania części bądź całości bez uprzedniego kontaktu.
Wszelkie prawa zastrzeżone.